Ciena (CIEN.US) riktkurs 2026: 30% downside – övervärderad?

575,36
4,97%
Dela analysen:

Ciena riktkurs 2026: Analytiker ser 29% downside

Det genomsnittliga riktkurs för Ciena er 410.91 $. Detta riktkurs representerar analytikernas bedömning av aktiens pris de närmaste 12 månaderna. Aktien verkar vara övervärderad, da riktkurset er lägre än den aktuella kurs. Den er övervärderad med -28,58%, och analytiker förväntar ett kursfall över de närmaste 12 månaderna. Även om aktien kan vara övervärderad, kan momentum i kursen fortsätta längre än man förväntar. Derfor är det viktigt att övervaka aktien och momentum löpande. TradeDesk hjälper dig med teknisk analys och håller dig uppdaterad på utvecklingen.

Är Ciena övervärderad eller undervärderad?

Ciena er för närvarande övervärderad med en avvikelse på 28.6% i förhållande till riktkurset.


Den aktuella kursen är $575.36, vilket placerar Ciena i kategorin övervärderad. Aktien bedöms som undervärderad, om kursen är under $369.819, och som övervärderad, om kursen överstiger $452.001.


Fair value-intervallet definieras som ±10% av riktkurset, da riktkurs ofte er uppskattningar och inte exakta värden. For Ciena ligger fair value-intervallet mellan $369.819 och $452.001.

Analytiker-anbefalinger for Ciena aktien i 2026: Köp

16 analytiker täcker Ciena. Flertallet er positive med 68.8% der anbefaler köp, mens 31.3% anbefaler hold. Det genomsnittliga riktkurs er $ 410.91, vilket er 28.6% under den aktuella kurs.

Konsensus: Köp (4.13/5)
Starkt Köp
7 (43.8%)
Köp
4 (25%)
Hold
5 (31.3%)
Starkt Sälj Sälj Hold Köp Starkt Köp
4.13 av 5 baserat på 16 analytiker

Är Ciena den rigtige aktie for dig?

Få en gratis portföljanalys och ta reda på om dina aktier är optimalt sammansatt – baserat på risk, diversifiering och avkastningspotential. Vi hjälper dig hitta de rätta aktier vid rätt tidpunkt.

Utforska alla aktier →

Om Ciena – Communication Equipment

Ciena Corporation, a network technology company, provides hardware, software, and services for various network operators in the Americas, Europe, the Middle East, Africa, the Asia Pacific, Japan, and India. It operates through Networking Platforms, Platform Software and Services, Blue Planet Automation Software and Services, and Global Services segments. The Networking Platforms segment consists optical networking, routing, and switching products and services. This segment products include the 6500 Packet-Optical Platform, Waveserver modular interconnect system, the 6500 Reconfigurable Line System, and coherent pluggable transceivers; and the 3000 family of service delivery platforms and the 5000 family of service aggregation, as well as the 8100 Coherent Routing platforms and virtualization software. The Platform Software and Services segment offers navigator network control suite; and software subscription services, consulting, network migration and integration, installation and upgrade support services, and technical support solutions. The Blue Planet Automation Software and Services segment inventory management, orchestration, route optimization and analysis, and unified assurance and analytics software; and sells subscription, installation, support, consulting, and design services related to the Blue Planet automation platform. The Global Services segment provides services for advisory and enablement, implementation, and maintenance, support, and learning activities. Ciena Corporation was incorporated in 1992 and is headquartered in Hanover, Maryland. Läs om företaget

Nyckeltal for Ciena

$ 77,5B Marknadsvärde (Mcap)
$ 5,1B Omsättning
Communication Equipment Industri
344.72 P/E Ratio
15.12 P/S Ratio
27.76 P/B Ratio
USA Handlas på börsen
ciena.com Hemsida

Vad är Ciena för typ av aktie?

Tillväxtaktie

Ciena klassificeres som en tillväxtaktie med en kvartalsvis intjäningstillväxt på 232.3% och starkt långsiktigt momentum på 0.0%.

Scoreöversikt för Ciena

💰 Value Score 11/100 (Meget Lav)
⭐ Quality Score 70/100 (Hög)
🚀 Momentum Score 67/100 (Hög)
📊 Total Score 49/100

⚠️ 1 röd flagga identifierad 1 kritisk

Vår analys har identifierat 1 potentielle riskfaktor i Ciena som investerare bör vara uppmärksamma på.

🚨 Förhöjd konkursrisk: Altman Z-score er 0.94 (under 1.81) – företaget befinner ...
🔒

Se alla 1 röda flaggor i Ciena

Ta reda på om det fortfarande är säkert att investera i aktien

Utforska alla aktier →

📈 Värdering

Ciena handlas till ett P/E på 344.7, vilket er över markedsgenomsnittet. Forward P/E er 120.5 (65% lägre), vilket indikerar at marknaden förväntar stigende intjäning. P/S-ratioen er 15.1 (hög — marknaden betalar en premium for omsättningen). P/B er 27.8. PEG-ratioen er 2.29 — över 2.0 tyder på at aktien är dyr i förhållande tillväxtraten.

💵 Lönsamhet & Tillväxt

Ciena har en vinstmarginal på 4.5% (moderat) och en rörelsemarginal på 13.4%. ROE er 8.2%. ROA er 4.6%. Den senaste kvartalsintjäningen växte med 232.3% år-över-år — stark tillväxt.

🏦 Finansiell Hälsa

Piotroski-poängen är 8 av 9 — utmärkt finansiell hälsa. Altman Z-score er 0.94 (farozon — forhöget konkursrisk). Skuldsättningsgraden (D/E) er 100.3% — måttlig belåning.

🚀 Momentum & Short Interest

Short interest er 5.23% — forhöget, en del investerare satsar på fald.

Ciena är i upptrend med köpssignal – vad gör du?

Det tekniska signalet är Starkt Köp. Med TradeDesk får du besked när signalet ändras, så du vet precis när du ska agera. Plus riktkurs, insider-data och fullständig aktieanalys.

Ingen bindning · Full tillgång · Avsluta när som helst

Utforska alla aktier →

Insiderhandler i Ciena 2026: Signalet er negativt

I 2026 har insiders i Ciena genomfört 18 handler, som alla har varet salg. Netto har det flyttats 52.173.220 $ ut ur aktien av insiders. Blandt de aktive insiders er Brodie Gage, Jason Phipps, Gary B Smith m.fl.. På kort sigt (senaste 3 månader) er insider-signalet negativt.

Kortsiktigt signal (3 mdr): Negativt

Insidere har uteslutande solgt aktier i de senaste 3 månader.

I de senaste 3 månader: 0 köp och 7 salg. Netto 15.831.454 $ ut ur aktien.

Långsiktigt signal (alle handler): Negativt

Insidere har uteslutande solgt aktier i den senaste periode. Det kan indikera att ledningen ser begränsade möjligheter.

Under de senaste 18 handler: 0 köp och 18 salg. Netto 52.173.220 $ ut ur aktien.

Senaste salg: Brodie Gage solgte 1.200 aktier till 472 $ per stk. den 2026-04-15.

Hvem säljer: Brodie Gage, Jason Phipps, Gary B Smith, Patrick Gallagher, Joseph Cumello m.fl..

Senaste insiderhandel i Ciena (2026)

Tabellen visar de senaste 18 rapporterade insider-transaktioner i Ciena. Gröna rader er köp, röda rader er försäljningar. Data er baserat på officielle rapporteringar.

Transaktionsdato Navn Type Antal Aktier Pris Per Aktie ($) Samlet Belopp ($)
2026-04-15 Brodie Gage Salg 1.200 472 566.148
2026-04-01 Jason Phipps Salg 22.014 410 9.021.337
2026-04-01 Gary B Smith Salg 2.952 416 1.226.586
2026-03-24 Brodie Gage Salg 5.000 405 2.025.000
2026-03-16 Gary B Smith Salg 2.952 360 1.061.333
2026-03-02 Gary B Smith Salg 2.952 355 1.046.897
2026-02-17 Gary B Smith Salg 2.952 300 884.154
2026-02-02 Gary B Smith Salg 2.952 266 784.051
2026-01-15 Jason Phipps Salg 21.383 248 5.300.632
2026-01-15 Gary B Smith Salg 2.993 248 741.216

Hvem köper och säljer Ciena aktier i 2026?

Följande insiders har solgt aktier: Brodie Gage, Jason Phipps, Gary B Smith, Patrick Gallagher, Joseph Cumello m.fl.. Samlet er der solgt for 52.173.220 $ fordelt på 18 transaktioner. Insiderhandel är lagliga transaktioner, där ledningsmedlemmar och styrelsen köper eller säljer aktier i sitt eget företag. Dessa transaktioner rapporteras till SEC och är offentligt tillgängliga.

🔔

Få besked vid nästa insiderhandel i Ciena

Insiders vet mer än marknaden. Få en notifikation när direktörer och styrelseledamöter köper eller säljer aktier i Ciena – innan marknaden reagerar.

Utforska alla aktier →

Ciena blankning 2026: 5.2% blankad

Hög Short Interest: 5.2% av free float
Short % av Free Float
5.2%
Vurdering
Hög Short Interest
Short Squeeze Risiko
Moderat
Datakilde
SEC
Uppdateras dagligen
Aktien har en hög blankning. Mellem 5-10% av de frit omsättliga aktier er blankad, vilket indikerar at en del investerare satsar på kursfall. Ved positive överraskningar kan der uppstå et moderat short squeeze.

Hvad betyder det for dig som investor?
En blankning på 5.2% betyder, at 5.2% av de frit omsättliga aktier i Ciena er udlånt och solgt av investerare, der satsar på kursfall.

Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från SEC.
Short Interest Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Lav Moderat Hög Mycket Hög Ekstrem
5.2%

När har Ciena rapport?

Ciena's nästa rapportdatum är ännu inte tillgänglig. Se företagets finansiella kalender för mer information.



Teknisk analys av Ciena 2026 – Signal: Starkt Köp

Samlad Teknisk Signal: Starkt Köp

Baserat på trendanalys (SMA50/SMA200) och MACD-trend (positiv/negativ på daglig + veckovis basis). Uppdaterad 11. maj 2026.

Trendanalys av Ciena Corporation

Ciena Corporation är i en kortsiktig upptrend. Kursen på 548.11 $ ligger 7.1% över 20-dagars genomsnittet (511.77 $). På medellång sikt er bilden positiv: kursen ligger 25.5% över 50-dagars genomsnittet (436.69 $). Långsiktigt ligger aktien 120.4% över 200-dagars genomsnittet (248.70 $), vilket bekräftar en långsiktigt upptrend.

Golden Cross: 50-dagars genomsnittet (436.69) ligger över 200-dagars (248.70), vilket är en klassisk bullish signal for Ciena Corporation.

Är Ciena Corporation överköpt eller översåld?

Ciena Corporation har ett RSI på 61.9. Aktien visar positivt momentum i den övre delen av neutral zone. I kombination med den positive trend stödjer detta den bullish bilden.

MACD-analys för Ciena Corporation

Daglig MACD: MACD är positiv (31.743), vilket betyder att den kortsiktiga trenden är bullish (12-dagars EMA ligger över 26-dagars EMA). MACD ligger över signallinjen (31.629) med 0.114, vilket bekräftar stigende momentum i upptrenden.

Veckovis MACD: MACD5 er positiv (88.851), vilket indikerar en överordnet bullish långsiktigt trend. MACD5 ligger över signallinjen (69.666) med 19.185, vilket bekräftar stigende långsiktigt momentum.

Samlet MACD-bedömning: Både daglig och veckovis MACD är positive och över deres signallinjer. Trend och momentum bekräftar hinanden tvärs över tidshorisonter – det starkeste bullish signal.

Riskprofil för Ciena Corporation

Ciena Corporation har en årlig standardavvikelse på 0.0%, vilket klassificerar aktien som låg risk. Kursudsving er begränsade, och aktien egner sig till konservative investerare.

Samlad teknisk slutsats för Ciena Corporation

Trend: Positiv. Kursen handler över SMA50 och SMA200.

MACD Trend (nullinje): Daglig bullish (31.743). Veckovis bullish (88.851).

MACD Momentum (signal): Daglig stigende. Veckovis stigende.

RSI: 61.9 – neutral.

Teknisk signal: Starkt Köp

Kursen är i upptrend (över SMA50/SMA200) och MACD är positiv på både daglig och veckovis basis. Trend och MACD-trend bekräftar hinanden – det starkeste tekniske köpssignal.

Vanliga frågor om Ciena aktien i 2026

Ska man köpa Ciena aktien nu?
Ja, det tekniska signalet for Ciena er aktuelt KØB. Ciena handlas till 575.36 $ per 11/05-2026. Det samlede tekniske signal er: Starkt Köp. Den tekniska analysen visar följande: MACD är positiv (bullish trend) på 31.743 med stigende momentum (signal: 31.629); RSI är på 61.9 (neutral zone); aktien är i en kortsiktig upptrend (kurs över 20-dagars genomsnitt); analytikernas riktkurs på 410.91 $ ligger 28.6% under nuvarande kurs. Aktien är i en överordnet upptrend (över SMA50/SMA200). Detta är en teknisk observation baserat på aktuella data, inte en investeringsanbefaling.
Vad är riktkurset for Ciena aktien?
Analytikernes genomsnittliga riktkurs för Ciena er 410.91 $. Den nuvarande kurs er 575.36 $, vilket ger et downside på 28.6%. Baserat på detta bedöms aktien som övervärderad. Fair value-intervallet (±10% av riktkurset) ligger mellem 369.82 och 452.00 $.
Är Ciena en utdelningsaktie?
Nej, Ciena betalar för närvarande inte utdelning till aktieägarna. Företaget återinvesterar sitt överskott i tillväxt istället för att betala utdelning.
Vad är risken med Ciena aktien?
Ciena bedöms som en aktie med låg risk. den årlige standardavvikelse er 0.0%, vilket klassificerer aktien som låg risk.
Är Ciena övervärderad?
Ja, Ciena bedöms som övervärderad baserat på analytikernas riktkurs (28.6% över riktkurset). Ciena har följande nyckeltal: P/E-tal på 344.7 (högt prissatt), P/S-tal på 15.1, P/B-tal på 27.8. Analytikernes riktkurs indikerar at aktien er övervärderad med 28.6%.
Är Ciena överköpt?
Nej, Ciena är inte överköpt. RSI är på 61.9 (neutral zone). De tekniske indikatorer visar: RSI är på 61.9 (övre neutral zon), vilket visar positivt momentum men ännu inte överköpt. Derudöver kursen ligger 12.4% över 20-dagars genomsnittet (kortsiktig upptrend). Derudöver MACD är positiv med stigende momentum (bullish).
När har Ciena nästa rapport?
Datum för nästa rapport är inte publicerat för Ciena ännu. Se företagets finansiella kalender för uppdateringar.
Är Ciena blankad?
Ja, Ciena er blankad med 5.2% av free float. Detta är en hög blankning, vilket indikerar at en del investerare satsar på kursfall. Ved positive överraskningar kan der uppstå et moderat short squeeze. Data uppdateras dagligen baserat på officiella rapporter från SEC.
Köper insiders Ciena aktier?
Nej, insiders köper inte Ciena aktier – de är nettosäljare. Under de senaste 3 månaderna har insiders genomfört 0 köp och 7 försäljningar. Netto har det sålts för 15.831.454 $. Under de senaste 18 rapporterade transaktionerna är fördelningen 0 köp och 18 försäljningar, och netto har det sålts för 52.173.220 $. Aktiva säljare är Brodie Gage, Jason Phipps, Gary B Smith m.fl.. Insiderförsäljning kan ha flera orsaker (t.ex. planerade 10b5-1-försäljningar, portföljdiversifiering eller skatt), men ihållande försäljningar från flera insiders bör följas noga.
Är Ciena en bra aktie?
Baserat på vår samlede score bedöms Ciena som en middelmådig aktie med en samlet score på 49 av 100. Aktien scorar genomsnittligt tvärs över value, kvalitet och momentum – den ligger omkring medianen i vår databas. Poängen är sammensat av Value: 11/100, Kvalitet: 70/100, Momentum: 67/100. Derudöver: riktkurset ligger 28.6% under nuvarande kurs; teknisk signal: Starkt Köp. Huruvida Ciena är en bra investering beror på din investeringshorisont, riskprofil och portfölj. Detta är en datadrevet observation, inte en investeringsanbefaling.
Vad är framtiden för Ciena aktien?
Fremtidsudsigterne for Ciena baserat på aktuella data: analytikernas genomsnittliga riktkurs er 410.91 $ (-28.6%); aktien är i en upptrend (över SMA50 och SMA200); P/E-tallet er 344.7 (högt – marknaden förväntar tillväxt). Observera att aktiekurser påverkas av mange faktorer, inklusive rapporter, makroekonomi och marknadssentiment. Historisk avkastning er ingen garanti for framtida avkastning.
Varför stiger Ciena aktien?
Ciena stiger för närvarande. De tekniske indikatorer visar: kursen ligger 12.4% över 20-dagars genomsnittet; MACD är positiv med stigende momentum (bullish signal); blankning er 5.2% (hög – mange satsar på kursfall); insiders har övervejende solgt aktien på det senaste. För den senaste kontexten, se vår tekniska analys, insider-sektion och nyhetsöversikt ovan.
Hur mycket kan Ciena stige?
Analytikernes genomsnittliga riktkurs för Ciena er 410.91 $, vilket ligger 28.6% under den nuvarande kursen på 575.36 $. Observera att riktkurs är estimat och inte garantier. Faktiska kursrörelser beror på rapporter, marknadsförhållanden och oväntade händelser.

Udforsk mere